skip to Main Content

LaserLT Skaitmeninių inovacijų centras (LaserLT DIH)

„LaserLT DIH“ vizija yra tapti stipriausiu  lazerių, fotonikos ir pažangios gamybos DIH Šiaurės Rytų Europoje, plėtojant veiklą trimis pagrindinėmis kryptimis:
1. Kompetencija lazerinėse technologijose (FTMC LTS);
2. Konsultacijomis ir prieiga prie finansavimo verslui (VšĮ Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas);
3. Ryšiais su pramone (Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris (LITEK™)).
Bendradarbiaujant MTTP srityje, vystyti pasaulinio lygio lazerines ir inžinerines technologijas. Paslaugos, kurias teikia DIH: moksliniai tyrimai, projektavimas, prototipavimas, finansavimo pritraukimas, rinkos tyrimai, jaunų įmonių inkubavimas ir komercializavimas. Kuriamos bandomosios gamybinės linijos,  siekiant paspartinti lazerinių technologijų perdavimą ir diegimą MVĮ. Šiuo metu mezgami ryšiai su panašiais, lazerinėmis ir pažangios gamybos technologijomis grįstais inovacijų tinklais, kur pradinis taškas yra APPOLO HUB, diskutuojamos galimybės dalyvauti regioninėse tinklinėse DIH struktūrose

Kontaktinis asmuo: gediminas.raciukaitis@ftmc.lt

8x8_7_1
LAZERINIO MIKROAPDIRBIMO TECHNOLOGIJŲ LABORATORIJA
Lietimui jautraus atidarymo mechanizmo elektroninė grandinės schema skirta FIAT 500 modelio pirštinių dėtuvės dangčiui, pagaminta naudojant SSAIL technologiją.
3D metalo spausdintuvas EOS EOSINT M280.

Teikiamos paslaugos

Bendradarbiavimas dėl gamybos skaitmeninimo

Mūsų klientei, Lietuvos MVĮ, užsiimančiai optinių stiklo gardelių gamyba matavimo ir aptikimo sistemoms, prireikė techninio sprendimo – masinės gamybos lankstumo, apdirbimo greičio ir kokybės padidinimo. Tradiciniai stiklo apdirbimo būdai, tokie kaip gręžimas deimantiniais gr1žtais, pjaustymas, gręžimas vandens srove, smėlinis valymas arba apdorojimas ultragarsu, vis dar dažnai yra  naudojami masinėjei gamyboje, nors lankstumo, apdirbimo greičio ir kokybės apribojimai reikalauja ieškoti naujų technologinių sprendimų.

Šiuo atveju „LaserLT DIH“ suteikė bendradarbiavimo mokslinių tyrimų srityje bei koncepcijos tikrinimo ir testavimo paslaugas. Mechaninis stiklo apdirbimas (pjovimas/frezavimas) buvo pakeistas lazeriniu. Proceso plėtra buvo padalyta į dvi pagrindines dalis – stiklo abliacijos optimizavimą ir sudėtingų lazerio pluošto skenerio ir xy poslinkio stalų valdymo algoritmų kūrimą. Kaip rezultatas – stiklo komponentų gamybos laikas ir procesas buvo supaprastinti naudojant didesnį našumą ir lankstumą, kad gamyba būtų greitesnė ir efektyvesnė.

Precizika Metrology, UAB

Žirmūnų g. 139, LT-09120 Vilnius

www.precizika.lt

Koncepcijos patvirtinimas

Mūsų klientei, Lietuvos MVĮ, užsiimančiai kompaktinių lazerinių šaltinių gamyba spektroskopijai ir LiDAR taikymams reikėjo stabilios elektronikos montavimo plokštės, sklandžiai veikiančios aukštoje temperatūroje.

Šiuo atveju „LaserLT DIH“ suteikė bendradarbiavimo mokslinių tyrimų srityje bei koncepcijos tikrinimo paslaugas ir pasiūlė „SSAIL“ (selektyvaus paviršiaus aktyvavimo lazeriu) technologiją, pritaikytą elektroniniam grandynui ant stiklo pagrindo suformuoti. Tai nauja tiesioginio elektroninių grandinių rašymo ant stiklo technologija, paremta paviršiaus savybių modifikavimu lazeriu. Panaudojus SSAIL technologiją, buvo pagaminta bandomoji plokščių partija. Kliento atlikti bandymai parodė, kad kokybė ir stabilumas atitiko jų reikalavimus. SSAIL technologija, naudojama masinei gamybai, padidina gamybos našumą ir yra ekonomiškai efektyvi.

UAB Integrated Optics

Kalvariju g. 125B
Vilnius 08221
Tel.: +370 5 2196393

www.integratedoptics.com

Lazerio taikomieji bandymai su įvairiomis medžiagomis

Per pastaruosius kelerius metus 3D spausdinimo rinka žymiai išaugo. Kasdien atrandami nauji šios besivystančios technologijos pritaikymai. Šioje srityje besispecializuojanti 3D technologijų ir robotikos laboratorija konsultuoja MVĮ.

Laboratorija gavo Lietuvos MVĮ „Simpras“ užklausą dėl galimų lazerinių technologijų taikymo molio sulydymui. Laboratorija atliko konsultacijas ir pradinius bandymus su MVĮ pateiktais molio mėginiais, naudodama 3D lazerinio mikroapdirbimo įrangą.

UAB „Simpras“

S. Žukausko g. 25, LT-08234 Vilnius

www.simpras.lt

Vaizdinimo sistemų parametrų matavimai

Apsaugos tarnybos, policijos ir kariuomenės pajėgos naudoja įvairius optoelektroninius prietaisus, pvz., šiluminius bei naktinio matymo prietaisus. Ši rinka nuolat auga dėl vystomų naujų fotoninių technologijų. Lazerinių technologijų skyrius teikė matavimo paslaugas Lietuvos MVĮ „Optomika“. Kieto kūno lazerių laboratorija atliko kliento pateiktų prietaisų spektrinių charakteristikų matavimus.

UAB “Optomika”

Birutės g. 11, LT-91222 Klaipėda

http://www.optomika.lt

Konsultacijos dėl produkto optimizavimo

„SISMA“ yra pasaulinė įmonė, projektuojanti ir gaminti itin tikslias lazerines mašinas naudojamas pramonėje, juvelyrikos ir odontologijos srityje. Nuo 2001 m. kompanijos lazerinis skyrius gamina suvirinimo, ženklinimo, 3-D ir pjovimo lazerinius šaltinius ir sistemas, jo  apyvarta siekia apie 50 mln. EUR. Lazerinių technologijų skyriaus (FTMC) mokslininkai konsultavo SISMA pagal užklausą dėl dabartinio produkto pertvarkymo ir optimizavimo.

Sisma Spa

Via dell’Industria, 1 – 36013

Piovene Rocchette (VI) – Italija

www.sisma.com

Mentorystė ir žinių perdavimas

Viena iš LaserLT DIH misijų yra žinių apie lazerines technologijas perdavimas verslui ir visuomenei:

  • 2014 m. Vilniuje (Lietuva) Lazerinių technologijų skyrius organizavo APPOLO projekto seminarą – Nauji procesai ir galimybės naudoti lazerines technologijas pramonėje. Lazerinių technologijų taikymą pramonėje aptarė mokslininkai ir pramonės atstovai iš Lietuvos (LINPRA, FTMC, ELAS, Rolands Moisejs, Progressive Business Solutions), Vokietijos (IOM), Lenkijos (IPG Photonics Lenkija), Suomijos (LUT) ir JAV ( Naval Research Lab).
  • 2017 m. Vilniuje (Lietuvoje) įvyko „APPOLO“ vasaros mokykla apie itin trumpų impulsų lazerių panaudojimą medžiagų apdirbimo srityje. Mokykla vyko Fizinių mokslų ir technologijų centre bei LITEK ir Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteryje. Vasaros mokykloje dalyvavo 23 studentai iš Lietuvos, Šveicarijos, Vokietijos, Graikijos, Prancūzijos, Ukrainos ir Rusijos. Paskaitas skaitė kviestiniai pranešėjai ir APPOLO partneriai. Studentai pristatė savo eksperimentus įvairiose itin trumpų impulsų lazerių taikomosiose programose žodiniose ir stendiniuose pranešimuose. Visi vasaros mokyklos dalyviai lankėsi Lietuvos lazerių kompanijose „Šviesos konversija“ ir „Ekspla“. Be to, vyko ekskursija ir diskusijos „Elas“ (lazerinių mikroapdirbimo sistemų integratorius) ir Lazerinių technologijų skyriaus (FTMC) laboratorijose.
  • 2018 m. Rugsėjo 10–14 d. Vilniuje vyko FTMC surengta Tarptautinė konferencija „Fotografijos sužadinti procesai ir taikymai. ICPEPA-11“. Konferencijos metu buvo pristatyta 163 pranešimai (1 plenarinis pranešimas, 15 kviestinių pranešimų, 53 žodiniai ir 94 stendiniai pranešimai). Renginyje dalyvavo 26 šalių mokslininkai. Konferencijos svečiai aplankė įmones UAB „Šviesos konversija“, UAB „Ekspla“ ir FTMC Lazerinių technologijų skyriaus laboratorijas.